עיר דוד בלייב

Share this

עיר דוד לוקחת אתכם לסיורים מרתקים ברחבי ירושלים הקדומה. צוות הארכיאולוגים של רשות העתיקות, וצוות ההדרכה של עיר דוד, ייקחו אתכם למסעות בלתי נשכחים. צפו בפלא ההנדסי של נקבת השילוח, עלו איתנו ב'רחוב עולי הרגל', זחלו איתנו בתעלות המסתור וביחד נגלה אילו אוצרות מסתתרים בבטן האדמה של ירושלים.

צילום: אסף פרי

הסודות שמאחורי מתחם התחנה
מאחורי תחנת האוטובוס המפורסמת ליד הכותל, חבויים סודות היסטוריים מרתקים. ד"ר יובל ברוך, ארכיאולוג מרחב ירושלים ברשות העתיקות, ייקח אתכם לסיור מרתק בו נכיר את הסיפורים המסתוריים באזור המפורסם. וגם - מיהו השליט המגלומן שרצה להקים מבנה מפואר יותר ממקדש שלמה?

 


 

"לגעת בחורבן" – לייב מיוחד לקראת תשעה באב
מדי שנה בתשעה באב אנו מציינים את חורבנה של ירושלים ואת חורבן בית המקדש.
השנה, ניתנת לנו הזדמנות נדירה לראות בעיניים את החורבן עצמו, ולהכנס אל בין שרידיו של מבנה מלכותי עצום שקרס על תכולתו בחורבן הבית הראשון לפני כ-2,600 שנים.
הצטרפו אלינו לסיור לייב מיוחד לקראת תשעה באב בשיתוף רשות העתיקות ואוניברסיטת תל אביב בחפירות חניון גבעתי שבגן הלאומי עיר דוד.


 

גיא בן הינום: סיור בין מערות קבורה לאגדות מסתוריות
צאו איתנו לסיור לייב חדש בסדרת סיורי הלייב "עיר דוד עד הבית", ב"נקרופוליס" - עיר המתים של ירושלים מלפני 2000 שנה, בגיא בן הינום. האיזור, שנמצא במרחק הליכה קצר ממתחם התחנה, מהסינמטק ומתחנת הרוח של ירושלים, הוא אמנם אחד המקומות המרתקים ביותר בעיר, אך עם זאת, גם הפחות מוכרים. הצטרפו אלינו לסיור לייב עם עמית ראם, ארכיאולוג מחוז ירושלים של רשות העתיקות וגלו כמה מן הסודות המרתקים ביותר של המקום! לא לבעלי לב חלש:)


 

 

יום הזיכרון: סיור בהר הזיתים בעקבות הנופלים במלחמות ישראל
השנה, לא נוכל לבקר בבתי הקברות ולחבק את משפחות הנופלים. המעט שנוכל לעשות הוא לסייר מרחוק בין קבריהם של הנופלים, שהקריבו את חייהם למען תקומתה של המדינה, ולהפיץ את סיפורם.
מיכאל ברוכי, מנהל מחלקת החינוך והתיירות של עיר דוד, ייקח אותנו לסיור בין חמש מצבות של חמישה נופלים הטמונים בהר הזיתים. דרך סיפוריהם הפרטיים של הנופלים, ניחשף לכמה מאבני הדרך המרכזיות בתקומתה של מדינת ישראל:
החל מסיפורו של גבר צעיר שנרצח על ידי הבריטים בנסיבות טרגיות ושקברו נחשף מחדש לאחר 75 שנים, עבור בגורלם המשותף של שניים מלוחמי האצ"ל והלח"י שנידונו לעלייה לגרדום, דרך סיפורם העצוב והמרגש של זוג לוחמים שנפלו בימי הקמת המדינה, ושלימים עמד במרכז יצירתה הספרותית של דבורה עומר "לאהוב עד מוות".
עוד ייגע הסיור בסיפורה של הנופלת הראשונה לאחר החלטת האו"ם, ובסיפורו ההרואי של לוחם שהציל פצועים במלחמת ששת הימים, זכה לאות הגבורה מהרמטכ"ל אך שש שנים מאוחר יותר נפל במלחמת יום הכיפורים.


 

 

סיור בדרך עולי הרגל עם הארכאולוג ד"ר ג'ו עוזיאל, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות
הצטרפו לסיור בחפירות "דרך עולי הרגל" המנוהלות ע"י רשות העתיקות בגן הלאומי עיר דוד בהדרכתו של ד"ר ג'ו עוזיאל שניהל את החפירה במשך שנים.


 

 

"בעקבות אינדיאנה ג'ונס הירושלמי" (חפירות פארקר)
צאו למסע בעיר דוד בעקבות אינדיאנה ג'ונס הירושלמי!
מה הקשר בין חפירות עיר דוד, אינדיאנה ג'ונס וארכיאולוג הרפתקן שהפך מבוקש על ידי העותמאנים לפני כמעט 100 שנה?
הצטרפו אלינו לסיור לייב נוסף בסדרת הסיורים "עיר דוד עד הבית" וקבלו הצצה נדירה אל חפירה פעילה הסגורה לקהל הרחב, שם יתגלו בפניכם כל הסודות!


 

 

סיור בגן הארכאולוגי דוידסון עם ד"ר יובל ברוך
ד"ר יובל ברוך - ארכיאולוג מרחב ירושלים ברשות העתיקות לוקח אותנו לסיור עומק באחד מאתרי החפירה המשמעותיים והמרתקים בישראל: הגן הארכיאולוגי דוידסון שלמרגלות הר הבית וצפונית לעיר דוד!


 

 

"אוצרות מבטן האדמה" (עיר דוד – פינת הכותל)
סיפורה המדהים של המתנדבת הבריטית שהגיעה לחפור בעיר דוד ומצאה מטמון מטבעות זהב מרהיב, הוא רק סיפור אחד מתוך שלל סיפורים שייחשפו בפניכם במהלך הסיור בגן הלאומי עיר דוד. נבקר בחפירות "חניון גבעתי" ונשמע על כמה מן התגליות המפתיעות של המקום, נצעד בתעלת המסתור ההרודיאנית ששימשה את המורדים היהודים שהסתתרו מפני הרומאים ערב חורבן בית המקדש השני, ונסיים ביסודות הכותל המערבי - שם נפגוש את הכותל מזווית מבט פחות מוכרת. הצטרפו אלינו למסע של 2,000 שנים בפחות מ-30 דקות!


 

 

לכבוד יום ירושלים: "הקרב על ירושלים" קרב מוחות עם איתי הרמן - הצ'ייסר מתכנית המרדף בכאן 11
מה אתם יודעים על ההיסטוריה של ירושלים וכמה אתם מכירים את בירת ישראל? לכבוד יום ירושלים, איתי הרמן (הצ'ייסר מתכנית המרדף ב"כאן11") מגיע לעיר דוד לקרב מוחות בנושא ירושלים.
במהלך הסיור, יציג הרמן לצופים חידות טריוויה שחיבר במיוחד לטובת האירוע. הצופים בבית יצטרכו להגיב כמה שיותר מהר ולענות נכונה על כמה שיותר שאלות.
במהלך השידור תוצג לצופים גם "שאלת ראש העיר" על ידי ראש העיר ירושלים, משה ליאון.
בחלקו השני של השידור יוכלו הצופים בבית "להתקיל" את הרמן ולהציג בפניו חידות טריוויה בנושא ירושלים, עליהן הוא יידרש להשיב בזמן אמת.


 

 

"פטרה של ירושלים" - ביקור במצבות האבן העצומות שבנחל הקדרון
לא צריך דרכון כדי לבקר בפטרה! צאו איתנו לסיור ב"פטרה של ירושלים" ובקרו איתנו במצבות האבן העצומות שנחצבו בסלעי המקום בערוץ הקדרון למרגלות עיר דוד. מצבות האבן המפוארות המתנשאות לגובה של קרוב ל- 15 מטרים נחצבו כבר לפני כ-2,000 שנים. מה נהגו אבות לעשות עם ילדיהם בסמוך למצבת "יד אבשלום", מי זכה להיקבר במערת קבורה מפוארת על צלעו של הר הזיתים ומה פשרן של הכתובות החקוקות על גבי הסלע של אחד המונומנטים המרשימים שבערוץ הנחל? כל זאת ועוד בסיור ב"פטרה של ירושלים".


 

 

"ארכאולוג ליום אחד" - סיור בגן הלאומי עמק צורים
רוצים להפוך לארכאולוגים ליום אחד ולחשוף את אוצרותיה של ירושלים הקדומה? הצטרפו אלינו לסיור בגן הלאומי עמק צורים וסננו איתנו את העפר הארכאולוגי מחפירות עיר דוד. מה תמצאו? מטבע, תכשיט, ראש חץ, ואולי ידית של כד? ואיך נדע לאיזו תקופה הממצא שייך ולמה הוא שימש? כל התשובות בסיור. מוכנים? הפשילו שרוולים, מתחילים!


 

 

"חפירות בית שלם": עם ד"ר אסף מילס וד"ר פיליפ ווקוסבוביץ
אחת החפירות המרתקות ביותר שמתקיימת כיום בעיר דוד ומנוהלת על ידי רשות העתיקות, פותחת בפנינו צוהר אל שגרת יומם של תושבי ירושלים הקדומה בימי הבית הראשון. במהלך הסיור בחפירות בית שלם שבמדרון המזרחי של עיר דוד, נבקר בחפירה פעילה שעדיין אינה פתוחה לקהל. נשמע מפי מנהל החפירה על הממצאים השונים שהתגלו במקום ובאמצעותם נתוודע לזהותם של האנשים שהתגוררו בחלק זה של עיר דוד. במהלך הסיור נבקר גם בחפירות פרקר- אותן חפירות שעוררו סערה ברחבי ארץ ישראל לפני קצת יותר ממאה שנה לאחר שהרפתקן בריטי בשם מונטגיו פרקר השקיע מאמץ כביר באותו המקום בדיוק בחיפוש אוצרות המקדש. דרך סיפורו של פרקר, נתוודע אל החללים החצובים בסלע ההר, שמאז חשיפתם – הם מהווים חידה בלתי פתורה.


 

 

הללויה
"עיר עוטפת אור" - סיור אורות בירושלים! הצטרפו אלינו לסיור וגלו את ירושלים רגע לאחר רדת החשיכה כאשר אורות עוטפים את העיר. וגם: הפתעה מיוחדת וחד פעמית - הצצה אל מופע הלילה של עיר דוד "הללויה".


 

 

גלו היכן נולדה ירושלים!
האם שאלתם את עצמכם פעם היכן נולדה העיר ירושלים?
מיליוני בני אדם מכל רחבי הארץ והעולם מכירים אותה, רבים מגיעים לבקר בה, אך, היכן בעצם החלה את קיומה עיר הבירה של ישראל? רבים נוטים לחשוב שזה קרה בתוך חומות העיר העתיקה, אבל התשובה נמצאת דווקא מחוץ לחומות, כמה מאות מטרים מדרום: בתוך עיר דוד הסמוכה לכותל המערבי. סיור במערכת המים התת קרקעית של הגן הלאומי עיר דוד, יחשוף בפניכם את הגרעין הקדום של העיר. תוך כדי הסיור, תחשפו לביצורים מרשימים בני כמעט 4000 שנה, תציצו אל פיר וורן המפורסם ותשכשכו רגליים במימיה הקרירים של ניקבת השילוח (באופן וירטואלי כמובן, אך יש גם אפשרות לבקר אותנו באמת!) מוכנים? יוצאים לדרך!


 

 

רחובה הראשי של ירושלים הקדומה נחשף בעיר דוד
תאריך: 13.4.2020
אחד הפלאים הגדולים של ירושלים ושל העולם כולו נחשף: "דרך עולי הרגל" - רחובה הראשי של ירושלים הקדומה שנבנה בתקופת הורדוס לפני 2000 שנה.
הרחוב המרהיב שנחשף בימים אלו ממש על ידי רשות העתיקות בגן הלאומי עיר דוד - עדיין לא נפתח לקהל הרחב, אך לצופי הסרטון יש הזדמנות להיחשף אל אחת החפירות המשמעותיות והדרמטיות שמקיימת כיום רשות העתיקות במדינת ישראל!
מדובר ברחוב שחיבר בין בריכת השילוח לבית המקדש, ועליו צעדו עולי הרגל שלוש פעמים בשנה: בפסח, בשבועות ובסוכות.
 

גלו: היכן נולדה ירושלים! סיור אל מעמקי עיר דוד
תאריך: 13.4.2020
האם שאלתם את עצמכם פעם היכן נולדה העיר ירושלים? מיליוני בני אדם מכל רחבי הארץ והעולם מכירים אותה, רבים מגיעים לבקר בה, אך, היכן בעצם החלה את קיומה עיר הבירה של ישראל?
רבים נוטים לחשוב שזה קרה בתוך חומות העיר העתיקה, אבל התשובה נמצאת דווקא מחוץ לחומות, כמה מאות מטרים מדרום: בתוך עיר דוד הסמוכה לכותל המערבי.
סיור במערכת המים התת קרקעית של הגן הלאומי עיר דוד, יחשוף בפניכם את הגרעין הקדום של העיר. תוך כדי הסיור, תחשפו לביצורים מרשימים בני כמעט 4000 שנה, תציצו אל פיר וורן המפורסם ותשכשכו רגליים במימיה הקרירים של ניקבת השילוח (באופן וירטואלי כמובן, עד שתוכלו להגיע באמת). מוכנים? יוצאים לדרך!


 

 

 

סיור לייב בעיר דוד: תצפית, ארמון וקריית השלטון
הצטרפו לסיור וירטואלי בעיר דוד! לאחר תצפית פנוראמית של 360 מעלות אל עבר ירושלים הקדומה, נבקר בשרידי "ארמון דוד", ולאחר מכן נפגוש כמה מהשרים של מלכי יהודה. וגם: הצצה קטנה אל אחת האסלות הקדומות ביותר בישראל!! 

 

כיצד כבש דוד את ירושלים? סיור בעיר דוד
רוצים לגלות כיצד כבש דוד המלך את ירושלים לפני כ-3000 שנה? הצטרפו לסיור וירטואלי בעיר דוד ותוכלו לגלות את הפתרון. וגם: מסיבת עיתונאים עם אחד מעוזריו הצמודים של דוד.


 

 

 

כיצד נחצבה נקבת השילוח שבעיר דוד?
רוצים לפגוש את אחד החוצבים שהשתתף במפעל החציבה של נקבת השילוח לפני כ-2700 שנה? הצטרפו לסיור וירטואלי בעיר דוד וגלו כיצד נחצבה הניקבה, לאיזו מטרה, וגם: קצת על הלוחמה הפסיכולוגית של ממלכת אשור!

 

 השילוח, צילום אליהו ינאי.jpg
עיר דוד בפייסבוק ועוד רשתות חברתיות