הרצאות מגלי"ם | עיר דוד

הרצאות מגלי"ם

תנ"ך וארכיאולוגיה: הילכו שניהם יחדיו? 

בהרצאה זו נציג את הפולמוס הסוער המתנהל בקרב חוקרי ארכיאולוגיה ומקרא סביב טיב היחסים שבין תנ''ך וארכאולוגיה: עד כמה משקפים הממצאים הארכיאולוגים מציאות ממשית ובאיזו מידה הם תואמים את התיאור המקראי.
 

"הטוב, הרע והחלש": חורבן הבית הראשון ונפילת מלכות בית דוד

בהרצאה זו נתחקה אחר הדרמות שהתרחשו בירושלים של שלהי ימי הבית הראשון, נאזין לקולם של הנביאים, ניכנס לנבכי השיקולים הפוליטיים של המלכים וננסה להבין מדוע חרב הבית.
 

מתפארת לחורבן: ירושלים בימי בית שני

בהרצאה זו נצא למסע אל ירושלים של בית שני – מימי התפארת בתקופה החשמונאית וההרודיאנית, דרך מלחמת האחים וחורבן העיר ועד לקרב האחרון בתעלות המסתור שנתגלתה לאחרונה בעיר דוד.
 

המרד הקדוש: מלחמת החשמונאים על ירושלים

הרצאה חווייתית המספרת את סיפורם של החשמונאים מראשית המרד ביוונים ועד לימי הזוהר של מלכות בית חשמונאי. נגלה כיצד ומדוע הפכה ירושלים מעיר מקדש למרכז תרבותי, רוחני ולאומי.
 

עימות גורלי: סנחריב נגד חזקיהו מול חומות ירושלים

בהרצאה זו נתחקה אחר אחת הדרמות הגדולות בתנ"ך: נפילת צבא סנחריב מול חומות ירושלים. במהלך ההרצאה נתוודע אל החורבן שזרעה ממלכת אשור בארץ ישראל ואל האימה שהטיל המצור האשורי על ירושלים, נגלה כיצד התמודד חזקיהו המלך עם האיום האשורי ונכיר את שני מפעליו הגדולים: החומה הרחבה ונקבת השילוח. 
 

"כעיר שחוברה לה יחדיו": ירושלים בין פרוד לאחדות

בהרצאה זו ננסה לעמוד על הקשר שבין אחדות העם לאחדות העיר, תוך התבוננות על הניסיונות לכיבוש ירושלים לאורך הדורות: החל מתקופת ההתנחלות, דרך כיבוש ירושלים על-ידי דוד וחורבן בית שני, ועד העת החדשה, שבה תעסוק עיקר ההרצאה: מלחמת השחרור וששת הימים.
 

נשים מטביעות חותם

מגוון הרצאות מרתקות על נשים שהטביעו חותם במהלך ההיסטוריה:
קבר רחל במרקם הדורות |נשים פורצות דרך בישוב הישן |נשים ירושלמיות בימים הסוערים  של קום המדינה | סיפורן של הלוחמות הירושלמיות
ההרצאות מלוות במצגת ואמצעי המחשה מגוונים: קטעי שירה, תמונות וסרטונים.
 
לפרטים והזמנות: נירה 
 
 
 
 
 
אין פעילות יותר טובה ליום קיץ חם מהליכה בנקבת חזקיה ובמנהרות התת קרקעיות  
משפחת בראון, ארה"ב
עיר דוד בפייסבוק ועוד רשתות חברתיות