השכונה שמתחת ליסודות הכותל

Share this

במעבה האדמה, ארבעה מטרים מתחת ליסודות הכותל, התגלתה שכונת מגורים יהודית שהתקיימה במקום עוד לפני שהכותל המערבי נבנה. מערות מגורים קדומות ומקווי טהרה הם מקצת העדויות שמגלות על אופן בניית המקדש, והחיים שהתנהלו כאן עד לחורבן. 

תשעה באב, כמעט אלפיים שנה לאחר חורבן בית המקדש השני, הצליחו חוקרים לרדת את יסודות הכותל המערבי – השריד היחיד שלא חרב, ומזוהה ביותר עם בית המקדש. הרבבות שמתאספים היום לכל אורכו ברחבת הכותל, אינם יודעים כי בעומק ארבעה מתחת ליסודות הכותל – התגלו ממש לאחרונה גילויים מרגשים. ד"ש מיהדות שהתקיימה במקום עוד לפני שהכותל נבנה - וממש עד לחורבן הגדול.
הארכיאולוג אלי שוקרון מרשות העתיקות, מי שמקדיש את חייו לחקר ירושלים, מוביל אותנו אל העולם שהיה כאן עוד לפני שבנו את הכותל המערבי, במסגרת מחקר של רשות העתיקות והגן הלאומי עיר דוד, שהאתר הוא חלק ממנו. "זה הבניין האחרון שנבנה כאן, ואפילו אחרי החורבן של שנת 70 לספירה (בית המקדש השני) הוא נשאר כמו שהיה בגלל הימצאותו מתחת לרחוב הראשי של ירושלים".שוקרון מסביר כי העובדה שהיסודות מולאו בעפר, סייעה לשימור יוצא דופן של שרידי מבנים של שכונה יהודית, שקדמה לבנייתו של הכותל, ועל גביה הונחו היסודות.
 
השכונה שמתחת ליסודות הכותל
  • מקווה הטהרה שנחשף מתחת לכותל

    מקווה הטהרה שנחשף מתחת לכותל

  • וידאו 

    חדשות ואירועים נוספים

    סיורים ואטרקציות נוספים

    עיר דוד בפייסבוק ועוד רשתות חברתיות