סדרת הרצאות על הר הזיתים

Share this

סדרת הרצאות וירטואליות, המיועדת לשוחרי ירושלים ואוהביה. הסדרה תיקח אותנו אל סיפורים מרתקים הטמונים בינות למצבות הר הזיתים ומאפשרות להכיר לעומק את תולדותיה של ירושלים.
מרצה: שרה ברנע - חוקרת בית העלמין בהר הזיתים

ימי רביעי 6.1.21 – 10.2.21 / 20:30 / ZOOM

למידע נוסף ניתן לפנות בטלפון077-9966-726

 

פירוט ההרצאות: מפגש 1 | מפגש 2 | מפגש 3 | מפגש 4 | מפגש 5 | מפגש 6

 

מלחמת העולם הראשונה בירושלים – מבט מההר


צילום: אליהו ינאי

בימי מלחמת העולם הראשונה, לא התחוללו קרבות בתוך העיר ירושלים. אך למרות זאת איבדה העיר ירושלים יותר מ-25 אלף איש מתושביה, רובם חללי רעב ומחלות שונות. בהרצאה נלמד, באמצעות היומנים של חברות קדישא והמצבות הפזורות, על שיעור התמותה ועל הסיפורים המרתקים של החללים בני התקופה ופעילותם בתקופת המלחמה.

3.2.21 כ"א שבט / יום ד' / 20:30

להרשמה >>

 

 

על אלה עיני  בוכיה - חללי המאורעות הקבורים בהר


צילום: אליהו ינאי

מאורעות תר"פ, תרפ"ט, תרצ"ו - תרצ"ט הותירו חללים רבים. כמעט כולם נקברו בהר הזיתים והוגדרו כנפגעי פעולות האיבה.
רבים מהם נשכחו ובני משפחה וחברים ממעטים לעלות להר ולפקד את קבריהם. בהרצאה נספר מי הם החללים, מדוע הוזנחו רבים מהקברים, כיצד שוקמו ומדוע נשכחו.

10.2.21 כ"ח שבט / יום ד' / 20:30

 

 

מידע נוסף:

  • ניתן לרכוש כרטיס להרצאה בודדת. מחיר הרצאה: 30 ₪
  • קישור להרצאה ישלח בתום הרכישה

 

הרצאות שהסתיימו:

התפתחות בית העלמין שעל ההר


צילום: אליהו ינאי

בהרצאה נעקוב אחר התפתחות בית העלמין העתיק בהר הזיתים בו נקברו יהודים במשך כ-3000 שנה, החל מימי בית ראשון ועד ימינו אנו (מלבד הפסקות קצרות). מסורות רבות קושרות את הר הזיתים לתחיית המתים.
רבבות יהודים בכל מקום בעולם ובכל דור ודור ייחלו לכך שמנוחתם האחרונה תהיה בהר, ורבים עלו לארץ באחרית ימיהם על מנת להיטמן בעפר הר הזיתים. שמות האנשים הידועים והתאריכים שעל גבי המצבות הפזורות בהר יספרו לנו את תהליך התפתחות בית העלמין, ובמקביל גם את סיפור תולדות בנייתה ובוניה של העיר ירושלים.

6.1.21 כ"ב טבת / יום ד' / 20:30

הסתיים

 

 

ימי השלטון הירדני - השנים החשוכות של ההר


צילום: קובי הראתי

בין השנים 1967-1948 שלטו הירדנים במזרח ירושלים. במשך 19 שנים חיללו את בית הקברות היהודי שבהר הזיתים והותירו חורבן והרס, חלקו בלתי הפיך. בהרצאה נלמד על תהליך ההרס מנקודת מבטה של העיתונות הישראלית, נתאר את ממדי החורבן כפי שנחשף בשטח, ונספר על פרויקט שיקום הקברים החשוב המתרחש עד ימינו.

13.1.21 כ"ט טבת / יום ד' / 20:30

הסתיים

 

 

הקורונה של פעם – ירושלים בהתמודדות מול מגיפות

בעבר המגיפות היו אחד האויבים העיקריים שאיימו באופן תמידי על תושבי העיר ירושלים. בהעדר תרופות וחיסונים, מגפות רבות קטלו בייסורים מאות אנשים תוך זמן קצר. מבעד למצבות בהר הזיתים נלמד את סיפורם של הרופאים והמרפאים הקבורים בהר, נכיר את חלקות 'מתי החולירע' ונשמע סיפורים נוספים הקשורים להתמודדות ולחיים הקשים של תושבי העיר בצל המגיפות.

20.1.21 ז' שבט / יום ד' / 20:30

הסתיים

 

 

חקוקות בדפי ההיסטוריה – נשים פורצות דרך בהר הזיתים


צילום: בני אלדד

בימים עברו, רק נשים מעטות זכו לעטר את דפי ההיסטוריה בשל פועלן ועל כן מעטות הן הנשים שעל מצבותיהן נחקקה פעילותן ותרומתן למען החברה. אתם מוזמנים להצטרף למסע היכרות מרתק בעקבות נשים יוצאות דופן, מנהיגות וחלוצות, תלמידות חכמים, נדבניות גדולות וגומלות חסד שנטמנו לאורך הדורות באדמת הר הזיתים. וללמוד על סיפור חייהן המרתק ועל החותם העצום שהותירו. בניהן, פרחה ששון, שולמית רופין, הנרייטה סולד ועוד נשים עלומות שרק מתוך הכיתוב על מצבותיהן נודע ספור חייהן המיוחד.

27.1.21 י"ד שבט / יום ד' / 20:30

הסתיים

Sidra_Har Hazietim_155x105.jpg
עיר דוד בפייסבוק ועוד רשתות חברתיות