חנות עיר דוד

תכשיטים
לחנות

חדשות ואירועים

עיר דוד גאה להציג: תערוכה חדשה על טכנולוגיה קדומה
מצביא מזהיר או תבוסתן מתוחכם? בוגד או משמר הסיפור היהודי? איתנו או איתם?

מה הקשר בין חורבן ירושלים למסי?

הדפסשלח
צבי גולדווג

חורבן ירושלים לא קרה ביום אחד, סקירה מיוחדת על האירועים שהביאו לחורבנה של ירושלים

אחד האירועים המעניינים של עולם הכדורגל התרחש בינואר השנה. מסי השחקן האגדי שוב הוכיח כי על הדשא אין לו מתחרים והבקיע שלושה שערים רצופים מול דיפורטיבו הספרדית. אבל  זה לא נגמר בזה, המילה האחרונה הייתה של סידניי השחקן מהקבוצה היריבה  שבשבע דקות לסיום הכניס גול עצמי אומלל שהביא לברצלונה ניצחון 0:4. 
ארוע שכזה שמתרחש במגרש נותר בגדר ידיעה עיתונאית ותו לא. אך כשמדובר בשלש הבקעות של עיר בצורה על ידי האוייב ובנוסף, הבקעה עצמית של אנשי העיר הנצורה התוצאה היא הרת אסון. על מה מדובר? על הבקעת העיר ירושלים לפני כ-2000 שנה. 
 
להבנת העניין נסביר את מבנה חומות ירושלים שלפני החורבן, ירושלים כללה שלש חומות:  החומה הראשונה- הגנה על אזור עיר דוד והר ציון  נבנתה בתקופת החשמונאים על גבי יסודות קדומים ובנוסף לכך הייתה הגנה טבעית של גאיות עמוקים.  החומה השנייה – כפי הנראה נבנתה בימי הורדוס והקיפה את החלק הצפוני של העיר מה שכיום מהווה חלק מהרובע הנוצרי והמוסלמי. החומה השלישית – בצפונה של העיר באזור שכונות בית ישראל של היום, בנייתה החלה ע"י אגריפס הראשון, אך הופסקה מסיבות שונות והושלמה בחופזה בראשית המרד הגדול, כ-1000 מטרים שרדו ממנה. 
 
איור: שלום קוולר
 
והנה לוח הזמנים כפי שמתאר זאת יוסף בן מתתיהו ההיסטוריון של בית שני.  
ז' אייר- הבקעה ראשונה: טיטוס שהיה המפקד העליון של חילות רומא בארץ הבין שאין סיכוי להכניע את העיר ממזרח או מדרום בשל התוואי הטבעי וחוסנה של החומה בחר לפרוץ את החומה השלישית במקום שבו נבנתה בחיפזון ושאין לה הגנה טבעית.  הרומאים הרעישו את החומות בעזרת אילי ניגוח ומגדלי מצור ככל הנראה באזור השדרה המרכזית של קניון ממילא של היום.  לבסוף איל ניגוח גדול במיוחד שכונה על ידי היהודים "ניקון"- המנצח הבקיע את החומה והיהודים נסוגו אל החומה השנייה. 
י"ב באייר- הבקעה שנייה: עם ההבקעה הראשונה התקדמו הרומאים אל עבר החומה השנייה וניסו לטפס עליה עם סולמות אך המורדים היהודים השתמשו בתחבולות שונות ותקפו אותם במפתיע מכיוונים שונים. מועד קבלת המשכורות של הרומאים התקרב ואף הם החלו לעשות מעשים של חירוף נפש בכדי לזכות בתוספת שכר. איל ניגוח שהובא פנימה לעבר החומה השנייה הצליח להבקיע את החומה. היהודים תקפו את סוללות הרומאים על ידי חפירת מנהרות תקיפה. 
ג' תמוז- הבקעה שלישית- גול עצמי: הרומאים המשיכו בתקיפת מגדלי מצודת האנטוניה האדירה שהגנה על צפון מערב הר הבית על ידי אילי ניגוח ובחיפוי של ירי ארטילרי. היהודים כמובן לא ישבו בחיבוק ידיים ותקפו את הרומאים מכל הבא ליד. לבסוף, מספר חיילים רומאים הצליחו לערער את יסודות המבצר כנראה בשל מנהרות התקיפה של היהודים עצמם ובג' תמוז הובקעה החומה הצפונית אך מסתבר היהודים כבר הכינו חומה נוספת להגנה. 
י"ז בתמוז- הבקעה רביעית- בוטל התמיד: בכל אותה העת המשיכה עבודת המקדש להתקיים כסדרה אולם ביום י"ז בתמוז פסקה העבודה לראשונה בשל מחסור בכבשים. היה זה אות מבשר רעות והוא נקבע כיום צום לדורות. טיטוס ציווה על חייליו להרוס את יסודות האנטוניה ולאפשר גישה נוחה לחייליו פעולה שנמשכה שבעה ימים. ייתכן שזו הכוונה במסורת חז"ל "הובקעה העיר". 
ט' וי' באב-בית המקדש בלהבות- לאחר ניסיונות נואשים ופעולות שונות מצד המורדים ובט' באב ולמחרת בי' אב היה הקרב האחרון והמכריע על המקדש שבו נלחמו היהודים המורעבים והמותשים בכל כוחם אך הרומאים שהיו עדיפים מהם טבחו בהם ללא רחם והעלו את המקדש בלהבות. 
אם כן, לא הבקעה אחת אלא ארבע הבקעות חרצו את גורלה של ירושלים ושל המקדש והותירו אותה שוממה מיהודים למשך מאות שנים לאחר מכן. 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                                                                                                                        
 
mazor150.jpg

מאמרים נוספים

סיורים ואטרקציות נוספים

ביקרנו בעיר דוד והרגשנו כאילו חזרנו 3000 שנים אחורה בזמן.
משפחת גולדשטיין, צרפת
עיר דוד בפייסבוק ועוד רשתות חברתיות