הרשמה לסיורים - מחקרי עיר דוד הכנס ה-19

Share this

יום שלישי, כד' באלול תשע"ח, 04/09/18 הכנס הסתיים. מעבר לסיורים של כנס מחקרי עיר דוד ה-20

לתכנית הכנס המלאה >>

פעם בשנה, עיר דוד פותחת את שערי אתרי החפירות למספר מוגבל של מבקרים, אתרים הללו סגורים בפני הקהל הרחב לאורך השנה ונפתחים לכבוד אירוע הכנס החגיגי.
זוהי הזדמנות פז לחובבי הארכיאולוגיה, להיפגש לפני כולם עם התגליות החדשות ביותר ולשמוע ישירות מפי המומחים על ההתפתחויות האחרונות בחפירות עיר דוד וירושלים הקדומה.

סיורים יצאו בין השעות 15:30-18:00- כל חצי שעה
בשעה 18:00 –הסיורים יצאו במתכונת מקוצרת
ההרשמה לסיורים היא בעלות סמלית של 10 ₪ לסיור
 
השתתפות בסיורים מחייבת רישום מוקדם:
להרשמה בטלפון (שלוחה 1):
 
 
 
להרשמה באתר:
 

החקרא

רמת קושי: קלה   
אורך הסיור: כשעה ורבע
זמן קצר לפני מרד החשמונאים הקים אנטיוכוס בירושלים את החקרא (מצודה) והושיב בה אנשים מטעמו. במשך מאה וחמישים שנות המחקר הארכיאולוגי בירושלים הועלו הצעות רבות למקומה של החקרא, אך רובן ככולן לא התבססו על שרידים ארכיאולוגיים משמעותיים. בשנת 2015 הציעו הארכיאולוגים ד"ר דורון בן עמי ויאנה צ'חנובץ, כי שרידיה של החקרא התגלו בחניון גבעתי שבעיר דוד. בסיור זה נבקר בשטח G ובחניון גבעתי, נתאר את הממצאים שהתגלו וננסה להבין האמנם התגלתה התשובה לתעלומת החקרא בירושלים.
הסיור יכלול ממצאים חדשים מעונת החפירות האחרונה.
 
הכרטיסים אזלו
 

מאגרי המים הגדולים שבראש גבעת עיר דוד

רמת קושי: בינונית - קשה   
אורך הסיור: 45 דקות
בסיור נבקר בחפירות המתבצעות החל משנת 2016 ועד ימינו אלה בקצהו הצפוני של רחוב מעלות עיר דוד, סמוך לכניסה למרכז המבקרים, החפירה הממוקמת ממזרח לחפירות חניון גבעתי במהלך החפירה נחשפו במקום שמונה שכבות יישוב מן התקופות השונות. החפירה ותגליותיה מאפשרת הבנה מחודשת על מאגרי המים והמקוואות הפרטיים שהיו פזורים בירושלים בסוף ימי הבית השני.

חפירה זאת ותגליותיה תעמוד במרכז הרצאתה של שלומה דן גור בכנס.

הכרטיסים אזלו

חפירות בית שלם והחללים החצובים

רמת קושי: בינונית - קשה
אורך סיור: שעה ורבע
בסיור נכנס לשטח חפירה פעיל שאינו פתוח לקהל הרחב הנמצא על מדרונו המזרחי של גבעת עיר דוד בסמוך לכניסת התיירים למערכת פיר וורן, במקום התגלו מספר מבנים מסוף תקופת הברזל, כולל שכבת חורבן ברורה של ירושלים מימי הבית הראשון, משם ניכנס, דרך תעלות שיצרה משלחת החפירות של פארקר, אל סדרה של חדרים חצובים בסלע, ובהם חדר שברצפתו חרותים סימני V שפשרם לא ברור עד היום וחדר שבו התגלתה מצבת פולחן עתיקה.
חפירה זאת ותגליותיה תעמוד במרכז הרצאתו של אורטל כלף וד"ר ג'ו עוזיאל בכנס.
 
הכרטיסים אזלו
 

העופל והגן הארכיאולוגי – דוידסון

רמת קושי: בינונית  
אורך סיור: כשעה ורבע
בסיור זה נבקר בחפירות ד"ר אילת מזר בעופל, נספר על הממצאים השונים שהתגלו באתר ומשמעותם, תוך דגש על הממצאים מתקופת המקרא ובראשם הבולות של חזקיהו מלך יהודה ושל ישעיהו הנביא, הסיור יעבור גם בחלקו המזרחי של העופל באתרים שאינם נגישים לקהל הרחב ביום יום.

הבולה של ישעיהו הנביא תעמוד במרכז הרצאתו של ד"ר חגי משגב בכנס.

סיור אחרון ב: 17:30

הכרטיסים אזלו

חפירות הרחוב מימי בית שני 

רמת קושי: בינונית
אורך הסיור: כשעה ורבע
בסיור זה נבקר באתר חפירות חדש, הסגור בדרך כלל לקהל הרחב, ובו נחשף לאחרונה חלק נוסף, מרשים ומרתק מרחובה הראשי של ירושלים מימי הבית השני. נתחיל את הסיור על פני הקרקע ונרד בירידה קצרה אל הרחוב מימי הבית השני והפודיום המרשים שהתגלה בו, וננסה להכיר חלק מן התובנות החדשות העולות משטח זה, הקשורות להכרתנו את ירושלים של סוף ימי הבית השני. הסיור כולל מפגש עם ארכאולוג האתר. 
מידע חשוב: כולל הליכה במערכת תת קרקעית.
 
הכרטיסים אזלו
 

גבעתי 360

רמת קושי: קלה - בינונית  
אורך הסיור: שעה ורבע
השטח שבו היה קיים בעבר "חניון גבעתי" הפך בשנים האחרונות לשטח החפירה הארכיאולוגית הגדול בירושלים. לראשונה יתאפשר להקיף את החניון מכל צדדיו וכן לבקר בתוך חלקים משטח החפירה עצמו.
בסיור באתר נשמע על החפירות המתנהלות בו מאז שנת 2007 ונעמוד על התקופות השונות שהתגלו בשטח החפירה, מימי הבית הראשון ועד התקופה המוסלמית, וכן תינתן תמונת מצב עדכנית מחפירות השנה האחרונה ובמרכזם תכשיטי הזהב היחודיים שהתגלו במקום.
 
חפירה זאת ותגליותיה תעמוד במרכז הרצאתו של ד"ר יפתח שליו בכנס.
 

הכרטיסים אזלו

מידע חיוני:

ספר הרצאות הכנס וספרים נוספים בהוצאת מכון מגלי"ם יימכרו במקום במחירים מיוחדים
שירות "חופשי לעיר העתיקה" מאפשר להחנות את רכבכם בתעריף יומי במתחם "התחנה הראשונה" וליהנות משירות הסעות הלוך ושוב לעיר העתיקה בחינם! האוטובוס יצא מחניון מתחם התחנה אל שער האשפות - 2 דקות הליכה מעיר דוד.
חנייה לכלי רכב פרטיים: בחניוני הר ציון וממילא
תחבורה ציבורית: קווים 1,3,38
מומלץ להצטייד בלבוש חם
 
 
 

עגיל זהב בן יותר מ-2000 שנה התגלה בעיר דוד

עגיל זהב מעוטר בדמות חיה בעלת קרניים מהתקופה ההלניסטית, התגלה בחניון גבעתי בעיר דוד שבגן לאומי סובב חומות ירושלים, בחפירה ארכיאולוגית של רשות העתיקות ואוניברסיטת ת"א. "מי שענד אותו השתייך למעמד הגבוה של תושבי ירושלים". העגיל יוצג לציבור הרחב בכנס הארכיאולוגי השנתי של עיר דוד.

למעבר לכתבה המלאה>>

 

Kenes2018_Mobile_siyur_500x349.jpg
עיר דוד בפייסבוק ועוד רשתות חברתיות