שמעתם על זה בחדשות? בסוכות תוכלו לראות את הממצא הנדיר במו עיניכם!

Share this
בואו להיפגש באופן בלתי אמצעי עם התגלית המרתקת אשר נחשפה לאחרונה בעמק צורים: אריחי ריצוף צבעוניים מתקופת בית המקדש השני.
הרצפות המקוריות יוצגו לציבור הרחב במהלך חול המועד סוכות ליום אחד בלבד: יום ג', ט"ז תשרי,– ה-18/10 בגן הלאומי עיר ‏דוד.‏
את הממצא המרגש תציג החוקרת פרנקי שניידר, אשר לקחה חלק בגילוי המרעיש בחודש שעבר.
 
תזכורת קצרה למי ששכח: במפעל סינון העפר מהר הבית, הנערך בגן הלאומי עמק צורים על ידי חוקרים מאוניברסיטת בר אילן ובמימון עמותת עיר דוד והקרן לקידום הארכיאולוגיה בישראל, נתגלו כ-600 אריחי ריצוף צבעוניים מאבן. כ-100 מהם תוארכו בוודאות לימי הבית השני, בהתבסס על מידותיהם התואמות את תקן הרגל הרומית (שאורכה 29.6 ס"מ) ועל מקבילות מארמונותיו של הורדוס במצדה, הרודיון, יריחו ואתרים נוספים. כמו כן מתבסס התיארוך על רצפות דומות שנתגלו בארמונות ובווילות מפוארות באיטליה, מבנים המיוחסים אף הם לימי הורדוס.
חברת צוות החוקרים של פרויקט הסינון, פרנקי שניידר, מומחית לחקר רצפות מעוטרות בעת העתיקה, אשר הצליחה לשחזר כמה מהדגמים המפוארים שעיטרו את חצרות הר הבית ואגפיו, תציג אותם לקהל הרחב.
 שניידר, שהחלה את פעילותה בעמק צורים לפני כ-9 שנים כמתנדבת, הינה בעלת רקע אקדמי במתמטיקה וביהדות. את הידע המקצועי הרחב שלה רתמה שניידר לצורך שיחזור הדגמים הגיאומטריים. "עד עתה הצלחנו לשחזר שבעה דגמים פוטנציאליים של הרצפות המפוארות שעיטרו את מבני הר הבית", אומרת שניידר ומסבירה כי "הרצפות הללו הותקנו ככל הנראה על-ידי אומנים זרים מרומא ששלח הקיסר אוגוסטוס לידידו המלך הורדוס, שבנה מחדש את הר הבית במאה הראשונה לפנה"ס". היא מציינת כי "הדגמים ששוחזרו עד כה כוללים תשליבים של ריבועים, משולשים, דגמים דמויי כוכב, דגם דמוי שבשבת ועוד, כשהם עשויים מאריחים מנוסרים ומוחלקים היטב, שהותאמו זה לזה בדייקנות רבה מבלי שניתן היה להחדיר אפילו להב של סכין חדה ביניהם".
ריצוף מהר הבית
עיר דוד בפייסבוק ועוד רשתות חברתיות